Dostępność
DEKLARACJA DOSTĘPNOŚCI
Stowarzyszenia Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy
“Zielony Parasol” w Augustowie
STRONA INTERNETOWA
Stowarzyszenie Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy “Zielony Parasol” w Augustowie zobowiązuje się zapewnić dostępność swojej strony internetowej, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych. Oświadczenie w sprawie dostępności ma zastosowanie do strony internetowej www.zielonyparasol.naszsds.pl.
Data utworzenia strony internetowej: 13.12.2018 r.
Data ostatniej istotnej aktualizacji: 28.06.2022 r.
Deklarcja dostępności została sporządzona 27.06.2022 r. na podstawie samooceny.
Status pod względem zgodności z ustawą:
Strona internetowa jest częściowo zgodna z ustawą z dnia 4 kwietnia 2019 r. o dostępności cyfrowej stron internetowych i aplikacji mobilnych podmiotów publicznych z powodu niezgodności lub wyłączeń wymienionych poniżej.
Treści niedostępne:
- pochodzące z różnych źródeł, opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- dokumenty i zdjęcia opublikowane przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej,
- niektóre filmy zamieszczone w serwisie mogą również nie posiadać napisów czy innych wymaganych elementów z uwagi na fakt, że zostały opublikowane również przed wejściem w życie ustawy o dostępności cyfrowej.
Udogodnienia:
- wszystkie elementy aktywne w serwisie są dostępne za pomocą klawiatury,
- na stronie nie ma elementów, które powodują nagłe zmiany jasności lub błyskają,
- nie ma elementów, które uruchamiają samoczynnie dźwięk,
- na stronie jest wyszukiwarka treści,
- zachowana jest spójność działania pasków menu i innych narzędzi nawigacyjnych,
- zawartość strony pozostaje czytelna niezależnie od orientacji ekranu,
- strona posiada wersję o dużym kontraście.
INFORMACJE ZWROTNE I DANE KONTAKTOWE
Kontakt:
Stowarzyszenie Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy “Zielony Parasol”, ul. Tytoniowa 12, 16-300 Augustów, tel. 87-643 49 48,
e-mail: zielonyparasolsds@wp.pl.
Osobą do kontaktu w sprawie dostępności jest Pani Magdalena Twardowska.
Procedura wnioskowo – skargowa:
W przypadku problemów z dostępnością strony internetowej prosimy o kontakt na adres poczty elektronicznej e-mail: zielonyparasolsds@wp.pl lub dzwoniąc pod numer telefonu: 87 643 49 48. Tą samą drogą można składać wnioski o udostępnienie informacji niedostępnej oraz składać żądania zapewnienia dostępności. Każdy ma prawo do wystąpienia z żądaniem zapewnienia dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub jakiegoś ich elementu. Można także zażądać udostępnienia informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, na przykład przez odczytanie niedostępnego cyfrowo dokumentu, opisanie zawartości filmu bez audiodeskrypcji itp. Żądanie powinno zawierać dane osoby zgłaszającej żądanie, wskazanie, o którą stronę internetową lub aplikację mobilną chodzi oraz sposób kontaktu. Jeżeli osoba żądająca zgłasza potrzebę otrzymania informacji za pomocą alternatywnego sposobu dostępu, powinna także określić dogodny dla niej sposób przedstawienia tej informacji. Podmiot publiczny powinien zrealizować żądanie niezwłocznie, nie później niż w ciągu 7 dni od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli dotrzymanie tego terminu nie jest możliwe, podmiot publiczny niezwłocznie informuje o tym wnoszącego żądanie, kiedy realizacja żądania będzie możliwa, przy czym termin ten nie może być dłuższy niż 2 miesiące od dnia wystąpienia z żądaniem. Jeżeli zapewnienie dostępności cyfrowej nie jest możliwe, podmiot publiczny może zaproponować alternatywny sposób dostępu do informacji. W przypadku, gdy podmiot publiczny odmówi realizacji żądania zapewnienia dostępności lub alternatywnego sposobu dostępu do informacji, wnoszący żądanie możne złożyć skargę w sprawie zapewniana dostępności cyfrowej strony internetowej, aplikacji mobilnej lub elementu strony internetowej lub aplikacji mobilnej. Po wyczerpaniu wskazanej wyżej procedury można także złożyć wniosek do Rzecznika Praw Obywatelskich.
DOSTĘPNOŚĆ ARCHITEKTONICZNA
Siedziba Stowarzyszenia Przyjaciół Środowiskowego Domu Samopomocy “Zielony Parasol” znajduje się w budynku Środowiskowego Domu Samopomocy w Augustowie przy ul. Tytoniowej 12. Budynek należy do Zespołu Szkolno - Przedszkolnego Nr 1 w Augustowie (ŚDS jest najemcą pomieszczeń), jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnościami. Do budynku prowadzą dwa wejścia wyłożone kostką brukową. Brak wewnętrznego parkingu. Pochylnia wjazdowa na zewnątrz budynku i bezprogowe wejścia ułatwiają wjazd i pobyt w budynku osobom poruszającym się na wózkach inwalidzkich oraz osobom z problemami motoryki dużej. Przy drzwiach wejściowych znajduje się dzwonek, który alarmuje dyżurujących pracowników o ewentualnej potrzebie pomocy.
Budynek posiada szerokie drzwi pomiędzy pomieszczeniami, które pozwalają na swobodne poruszanie się wózkiem inwalidzkim. Toalety dostosowane są do potrzeb osób niepełnosprawnych. ŚDS posiada schodołaz do przewożenia po schodach osób na wózkach. Schody budynku oznaczone są barwami ostrzegawczymi (pasy żółto-czarne). Za budynkiem znajduje się ogród rekreacyjny z którego mogą również korzystać osoby na wózkach.
Osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu do bunynków. Zgodnie z art. 20a ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, osoba niepełnosprawna wraz z psem asystującym ma prawo wstępu: do obiektów użyteczności publicznej, w szczególności: budynków i ich otoczenia przeznaczonych na potrzeby administracji publicznej, wymiaru sprawiedliwości, kultury, oświaty, szkolnictwa wyższego, nauki, opieki zdrowotnej, opieki społecznej i socjalnej, obsługi bankowej, handlu, gastronomii, usług, turystyki, sportu, obsługi pasażerów w transporcie kolejowym, drogowym, lotniczym, morskim lub wodnym śródlądowym, świadczenia usług pocztowych lub telekomunikacyjnych oraz innych ogólnodostępnych budynków przeznaczonych do wykonywania podobnych funkcji, w tym także budynków biurowych i socjalnych. Warunkiem skorzystania z uprawnienia jest wyposażenie psa asystującego w uprząż oraz posiadanie przez osobe niepełnosprawną cetryfikatu potwierdzajacego status psa asystujacego i zaświadczenia o wykonaniu wymaganych szczepień weterynaryjnych. Status psa asytującego potwierdza certyfikat wydawany po odbyciu odpowiedniego szkolenia. Certyfikat wydaje uprawniony do tego podmiot prowadzący szkolenie psów asystujących, wpisanie do rejestru podmiotów uprawnionych do wydawania certyfikatów.
Stowarzyszenie nie zatrudnia pracownika znającego język migowy. W porozumiewaniu się z osobami słabo mówiącymi zastosowanie mają piktogramy obrazkowe.